Co chcemy zmieniać?
W obszarze gospodarczym
Ograniczyć ślad węglowy. Zracjonalizować konsumpcję czyli między innymi OGRANICZYĆ. Sprawdzić w praktyce założenia GOSPODARKI SPOŁECZNEJ będącej fantastyczną alternatywą dla dychotomii prywatne versus państwie. Inspiracją i źródłem wiary w sukces jest doświadczenie Pierwszej Solidarności. Skoro było to możliwe i to na taaaką skalę w świecie komunikacyjnie prymitywnym, to dziś w dobie internetu, mediów społecznościowych, smartfonów i aplikacji to będzie (miejmy nadzieję bułka z masłem :) I znów! Mamy kilka pomysłów jak to zrobić :)) Póki co wystarczy, że zapamiętasz hasło “GŁOSUJ PORTFELEM”.
W dominującej kapitalistycznej narracji alternatywą dla prywatnej własności środków produkcji czyli gospodarki, jest własność państwowa. Nie ma innej drogi. W pierwszym wypadku cały zysk zgarniają właściciele kapitału w drugim nomenklatura partyjna i najwyżsi urzędnicy. Dla całej reszty społeczeństwa zostają okruchy zysków i większość kosztów wytworzenia tego bogactwa. W 2020 roku 0,00002833%.(2153 osoby) ludności Ziemi zgromadziło w swoich rękach więcej majątku niż ludzi 60% jej mieszkańców (4,6 miliarda). Tak gigantyczne nierówności ekonomiczno-społeczne są poważnym problemem i zagrożeniem obecnego porządku. Moralnie taka zinstytucjonalizowana chciwość też jest nie do obrony a jednak jest ona faktem. Jak to możliwe? Między innymi za sprawą środków masowego przekazu, których właścicielami są Ci, w których interesie jest trwanie przy status quo. Z powodzeniem wmawia się nam, że demokracja parlamentarna i system kapitalistyczny zwłaszcza w jego obecnej, najbardziej bezwzględnej, neoliberalnej odmianie jest jedynym możliwym sposobem organizacji społeczeństw i gospodarki, ale to nieprawda i mamy na to dowód!
Jest nim historia Pierwszej Solidarności. Z ponad 10 milionami zarejestrowanych członków w niespełna czterdziestomilionowym kraju Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność” był największą, dobrowolną i powstałą przez spontaniczny, oddolny ruch organizacją, jaką zna historia ludzkości. Natomiast jeśli demokrację zdefiniujemy jako wpływ obywateli na losy ich kraju, to przez kilkanaście miesięcy między sierpniem 1980 a grudniem 1981 roku, Polska była najbardziej demokratycznym krajem na świecie. Nadrzędnym celem konstytuującym Solidarność było uspołecznienie środków produkcji. Te 10 milionów Polek i Polaków uwierzyło, że jest możliwa trzecia droga - własność społeczna. Oni myśleli o gospodarce jako o wspólnym dobru, o czymś co ma służyć poprawie jakości życia możliwie największej liczbie osób. My też tak myślimy. Współczesnym przejawem takiego wspólnego dobra jest Fundacja Społecznie Wrażliwi i prowadzoną przez nią aktywność gospodarcza.